Menu

Najświeższe wpisy

Projektory

Warto odwiedzić

Na skróty

3M MP225a 3M MPro-150 3M Roku Streaming Projector Aaxa P1 AAXA P2 Jr. Aaxa P3 Aaxa P4X Ansilumen Brookstone HDMI pocket projector dlp link 3d ready General Imaging PJ205 Microvision ShowWX najlepsze pico projektory najlepsze projektory pico nowe projektory nowe projektory Panasonic nowy projektor okulary 3D OPTOMA Optoma PK201 Optoma PK301 Optoma PK320 projektor 3D projektor 3d-Ready projektor bliskiego pola projektor full HD projektor interaktywny projektor LED projektor WXGA projektor XGA projektory 3D projektory 3D-Ready projektory bliskiego pola projektory interaktywne projektory NEC projektory Panasonic Projektory PICO projektory Sanyo projektory Viewsonic projektor z HDMI ranking projektorów pico Samsung SP-H03 SVP PPP-03 Viewsonic 3D XGA

Linki

Już 1 sierpnia startuje najpiękniejszy festiwal świata w najpiękniejszym regionie świata – XIX Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą! Na festiwalu Lubuskie pokaże, że jest niezwykle innowacyjne, nowoczesne, smaczne, zdrowe i sportowe. Każdy będzie mógł się przekonać, że najlepiej wypoczywa się na lubuskiej łące, popijając zdrowe mleko w otoczeniu nowoczesnych technologii. Pokazany będzie także pierwszy w Polsce film promocyjny w technice 3D, w  którym to obraz steruje nami, a nie odwrotnie.

Takie rzeczy tylko w Lubuskiem – Ale jazdaaaaaaaa!

Prawdziwa gratka czeka wszystkich odwiedzających strefę województwa lubuskiego podczas tegorocznego Przystanku Woodstock. Z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii informatycznych każdy woodstockowicz będzie mógł wybrać się w rowerową podróż po naszym regionie, a konkretnie po Parku Mużakowskim. Pojedziemy przez granicę, aż pod Pałac Pȕklera. Ten sam film będzie można obejrzeć przy pomocy stereoskopu 3D. Będzie to możliwe dzięki firmie Delta z Białegostoku, która skonstruowała trenażer umożliwiający wirtualną podróż w po województwie lubuskim w 3D.

Wsiadając na rower i zakładając okulary mamy wrażenie, że pokonujemy trasę w rzeczywistości. Konstrukcja programu oddaje także naturalne ukształtowanie terenu oraz odgłosy. Pokonując wzniesienie musimy się nieco bardziej postarać, ponieważ opór jest większy. Dzięki temu wrażenia są jeszcze bardziej zbliżone do rzeczywistości. Film powstawał w Parku Mużakowskim. Kręciła go ekipa, która specjalizuje się w filmach w 3D – FlyFilm z Katowic. Obraz był zgrywany z samochodu terenowego na specjalnej bazie za pomocą dwóch kamer stereoskopowych i aparatów. Składa się z dwóch części: intro (najbardziej reprezentacyjnych fragmentów parku) oraz właściwego filmu, który jest specjalnie zmontowany do jazdy na rowerze.

Chodziło o to, aby znaleźć taki fragment ukształtowania terenu, który jest urozmaicony, ponieważ cała zabawa polega na tym, że ten trenażer jest interaktywny. Jego interaktywność objawia się tym, że w miarę zróżnicowania terenu obciążenie pedałów zmienia się tak, jak jest to w naturze – tłumaczył Leszek Hus, dyrektor ds. technicznych firmy Delta.

Proces tworzenia całej konstrukcji był dość trudny, ale efekty są naprawdę imponujące. Trudność, którą musieliśmy pokonać w bardzo krótkim czasie, polegała na tym, że wszystkie trenażery produkowane obecnie na świecie opierają się na animacjach komputerowych. Taką interakcję jak w grach komputerowych łatwo zrobić. Na filmie, który jest na żywo zgrany z kamery jest to bardzo trudne, a w zasadzie nikt tego jeszcze nie robił. Mieliśmy bardzo poważne wyzwanie. Aby to wykonać, musieliśmy napisać własne oprogramowanie, które współgra jednocześnie i z rowerem, trenażerem, kołem zamachowym, które stawia opór i z ukształtowaniem terenu tego filmu. Było to dosyć trudne.W system trenażera zaangażowanych jest kilka programów: program do zmienności ukształtowania terenu, zmiany oporu roweru, program stereoskopowy, program do dźwięku przestrzennego. I te wszystkie programy muszą jeszcze ze sobą działać – tłumaczył Leszek Hus.

Technika użyta przy realizacji projektu oprócz tego, że nowoczesna, to przede wszystkim niezwykle innowacyjna. Po raz pierwszy interakcja programu z człowiekiem została odwrócona. Tym razem, w przeciwieństwie do zaawansowanych gier komputerowych, czy nawet symulatorów wojskowych to obraz steruje nami, a nie my obrazem.

Projekt jest w trakcie realizacji i cały czas jest udoskonalany. Wszystko po to, aby było to jak najbardziej atrakcyjne. Wydział promocji planuje jeszcze dwa inne filmy do tego systemu. W planach jest podróż po Parku Narodowym „Ujście Warty” oraz przejażdżka po winnicy w Pałacu Mierzęcin. Oba filmy mają być gotowe pod koniec września.

Ponadto, dzięki firmie Delta Vision podczas Przystanku Woodstock zrobione zostaną zdjęcia w technologii 3D, które już drugiego dnia festiwalu będzie można oglądać za pomocą stereoskopu.

Film do roweru 3D zrealizowała firma FlyFilm, a dźwięk wyreżyserował Łukasz Hus.

Źródło: lubuskie.pl

Brak komentarzy

Jeszcze nikt tego nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.