Menu

Najświeższe wpisy

Projektory

Warto odwiedzić

Na skróty

3M MP225a 3M MPro-150 3M Roku Streaming Projector Aaxa P1 AAXA P2 Jr. Aaxa P3 Aaxa P4X Ansilumen Brookstone HDMI pocket projector dlp link 3d ready General Imaging PJ205 Microvision ShowWX najlepsze pico projektory najlepsze projektory pico nowe projektory nowe projektory Panasonic nowy projektor okulary 3D OPTOMA Optoma PK201 Optoma PK301 Optoma PK320 projektor 3D projektor 3d-Ready projektor bliskiego pola projektor full HD projektor interaktywny projektor LED projektor WXGA projektor XGA projektory 3D projektory 3D-Ready projektory bliskiego pola projektory interaktywne projektory NEC projektory Panasonic Projektory PICO projektory Sanyo projektory Viewsonic projektor z HDMI ranking projektorów pico Samsung SP-H03 SVP PPP-03 Viewsonic 3D XGA

Linki

Ilość danych, które mogą być wyświetlane przez projektor na ekranie w danym momencie jest ustalana przez rozdzielczość. Jest ona po prostu liczbą pikseli, jakiej projektor używa do tworzenia obrazu. Im więcej pikseli, tym większa rozdzielczość. Rozdzielczości są zwykle zapisywane za pomocą dwóch liczb, np. “1024 x 768″, gdzie pierwsza liczba oznacza liczbę pikseli z boku na bok (w poziomie) na całym ekranie, a druga oznacza liczbę pikseli w pionie od góry do dołu. Zapis rozdzielczość “1024 x 768″ jest równoznaczny z „XGA”. Ta terminologia używana w projektorach została zaczerpnięta z monitorów komputerowych. Mówiąc o rozdzielczości „natywnej”, bądź „rzeczywistej” projektora, mamy na myśli rzeczywistą liczbę pikseli na wyświetlaczu, które projektor może wyświetlić.

Jakiej rozdzielczości potrzebuję?

Projektory wysokiej rozdzielczości są w stanie pokazać więcej szczegółów obrazu niż projektory niskiej rozdzielczości. Ponieważ istnieje więcej pikseli wykorzystanych do wyświetlania obrazu, każdy piksel jest mniejszy, tym samym są one mniej widoczne na ekranie. Obraz jest bardziej jednorodny i wyrazisty, jednak, za wyższą rozdzielczość trzeba płacić więcej . Projektory o niższej rozdzielczości są znacznie mniej kosztowne i mogą wyświetlać obrazy, które są tak samo jasne, jak z maszyn o wyższej rozdzielczości. Jeśli nie ma potrzeby, aby wyświetlić drobne szczegóły, wideoprojektory o niższej rozdzielczości będą najlepsze z punktu widzenia kosztów.

Standardowe rozdzielczości projektorów

1. SVGA lub 800 x 600 - projektory SVGA są idealne dla tych, którzy mają napięty budżet (np. szkoły). Podczas gdy większość komputerów posiada wyjście RGB w wyższej rozdzielczości, standard SVGA może być dobrym rozwiązaniem dla prezentacji programu PowerPoint lub innych aplikacji, które nie są w dużym stopniu zależne od szczegółów.

2. XGA lub 1024 x 768 - projektory XGA w ciągu ostatnich kilku lat stały się standardowym produktem w portfolio większości producentów. Większość komputerów obsługuje standard XGA, więc projektor XGA do komputera o tej samej rozdzielczości, zapewnia nam najlepszą jakość obrazu przede wszystkim ze względu na brak utraty jakichkolwiek szczegółów.

3. SXGA, lub 1280 x 1024 – produkty SXGA - wysokiej rozdzielczości, są znacznie droższe niż XGA. Projektory SXGA są przeznaczone do współpracy z wysokiej klasy komputerami osobistymi oraz dla wąskiej grupy użytkowników stacjonarnych komputerów (np. architekci) Są one wykorzystywane głównie do dowodzenia i kontroli, inżynierii i CAD / CAM, w których ostrość małych szczegółów jest bardzo istotna.

4. SXGA +, lub 1400 x 1050 - projektory SXGA + stają się coraz bardziej popularne. Rozdzielczość SXGA + jest przydatna w celu uzyskania szczegółowych danych graficznych i fotografii, ale używanie projektora o takiej rozdzielczości natywnej do wyświetlania tekstu lub prezentacji PowerPoint to gruba przesada.

5. UXGA, lub 1600 x 1200 – projektory UXGA są mogą być używane do wyświetlania obrazów bardzo wysokiej rozdzielczości, które są szczegółowo lub zawierają bardzo dużo informacji. Są to drogie projektory, których oferta na rynku jest stosunkowo niewielka.

Jakie rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie?

Jednym z kluczowych czynników w wyborze odpowiednich rozdzielczości projektora powinien być najczęściej wyświetlany rodzaj obrazu. Musisz zdecydować, czy masz potrzebę wyświetlania bardzo dokładnych małych informacji i szczegółów, czy może szukasz narzędzia do prezentacji tekstu i małej grafiki? Jeśli podstawowym sposobem wykorzystania projektora będzie prezentacja PowerPoint, wykresy, arkusze kalkulacyjne Excel i standardowe aplikacje komputerowe, to raczej nie musisz dodatkowo płacić za wysoką rozdzielczość. Projektory standardu SVGA lub XGA są idealne do tego rodzaju pracy, a najlepszym rozwiązaniem dla kieszeni. Jeśli zaś będziesz wyświetlać inżynierskie rysunki, fotografie lub inne obrazy o bardzo dużej liczbie szczegółów natury technicznej, będzie prawdopodobnie potrzebny projektor o rozdzielczości SXGA lub wyższej do akceptowalnego obrazu dla twoich celów.

Projektor do komputera czy komputer do projektora…?

Należy pamiętać, że optymalna dla twojego projektora jest rozdzielczość komputera, z którego będziesz korzystał razem z projektorem. Jeśli zazwyczaj użyć notebooka o rozdzielczości XGA, powinieneś zakupić projektor o tej samej rozdzielczości podstawowej. Takie rozwiązanie zapewni uzyskanie najostrzejszego i czystego obrazu bez zniekształceń spowodowanych kompresją. Podobnie, jeśli normalnie używać komputera z rozdzielczością wyższą niż XGA, taką jak SXGA +, otrzymasz najlepszy obraz z projektora, jeżeli będzie on posiadał matrycę o takiej samej rozdzielczości podstawowej.

Projektory dostępne obecnie na rynku są zdolne do wyświetlania sygnałów wejściowych innych niż ich natywnej rozdzielczości. Na przykład, można podłączyć komputer XGA do projektora SVGA. Projektor automatycznie konwertuje przychodzący sygnał 1024 x 768 do swojej podstawowej rozdzielczości 800 x 600. Jednak w tym procesie zawsze jest utrata ostrości i szczegółowości, więc obraz nie jest tak ostry i jasny, jak gdyby przychodzący do projektora sygnał był w standardowo obsługiwanej przez projektor rozdzielczości. Taka utrata ostrości występuje także, jeśli komputer XGA podłączymy do projektora wyższych rozdzielczości, np. SXGA. Zazwyczaj uzyskamy przyzwoitą jakość, ale konwersja z 1024 x 768 wejściowgo do 1280 x 1024 wyjściowo będzie powodowała „zmiękczenie”obrazu. Pytanie, czy warto w takim przypadku, wydawać pieniądze na projektor wyższej rozdzielczości? Generalna zależność jest taka: straty w jakości spowodowane podłączeniem urządzenia niższej rozdzielczości do wyższej są zazwyczaj mniej poważne niż przy podłączeniu komputera o wyższej rozdzielczości do projektora o niższej rozdzielczości. Proces przekształcania różnych sygnałów wejściowych do formatu obsługiwanego przez projektor jako standardowego nazywamy skalowaniem. Niektóre projektory są wyposażone w bardzo dobre systemy skalowania, więc wynikające z tego miękkości obrazu są stosunkowo niewielkie, a utrata jakości niemal znikoma.

1 Komentarz

  1. 2nomadic…

    Trackback od 2examinations — 13/01/2022 @ 00:32

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.