Menu

Najświeższe wpisy

Projektory

Warto odwiedzić

Na skróty

3M MP225a 3M MPro-150 3M Roku Streaming Projector Aaxa P1 AAXA P2 Jr. Aaxa P3 Aaxa P4X Ansilumen Brookstone HDMI pocket projector dlp link 3d ready General Imaging PJ205 Microvision ShowWX najlepsze pico projektory najlepsze projektory pico nowe projektory nowe projektory Panasonic nowy projektor okulary 3D OPTOMA Optoma PK201 Optoma PK301 Optoma PK320 projektor 3D projektor 3d-Ready projektor bliskiego pola projektor full HD projektor interaktywny projektor LED projektor WXGA projektor XGA projektory 3D projektory 3D-Ready projektory bliskiego pola projektory interaktywne projektory NEC projektory Panasonic Projektory PICO projektory Sanyo projektory Viewsonic projektor z HDMI ranking projektorów pico Samsung SP-H03 SVP PPP-03 Viewsonic 3D XGA

Linki

Poniżej prezentujemy tłumaczenie testu projektora Viewsonic PJD 7383i, który ukazał się na chyba największym i najbardziej opiniotwórczym portalu projektorowym www.projectorcentral.com. Test zbiegł się z informacją o dostępności tego modelu w Polsce, co świadczy, że nasz rynek nie jest już taki zacofany i nowości docierają do Polski prawie w tym samym czasie, co do reszty tzw. świata. Zapraszamy do lektury, a gdyby ktoś chciał poczytać oryginał, to wystarczy kliknąć: test interaktywnego Viewsonica.

“ViewSonic PJD7383i Interaktywny Projektor Bliskiego Pola

Marc Davidson, 11styczeń , 2011

ProjectorCentral.com

Wprowadzenie

Projektory interaktywne nie są jeszcze zbyt powszechne, ale nie można powiedzieć, że są one czymś niespotykanym. Najnowszym przykładem jest ViewSonic PJD7383i , projektor DLP z natywną rozdzielczością XGA (1024 x 768) i zestawem parametrów, które to dzieli z rosnącą liczbą innych interaktywnych modeli.

Tak, jak w przypadku innych rzutników opartych na interaktywnej technologii TI (Texas Instruments), PJD7383i oferuje krótki rzut i interaktywny wskaźnik, który nie musi dotknąć ekranu. Taka kombinacja minimalizuje ryzyko przypadkowego rzucania cienia przez obsługującego urządzenie. Rzutnik nie potrzebuje kalibrowania, możesz więc szybko ustawić go do interaktywnej sesji nawet po przetransportowaniu go. To, co z pewnością zwróci twoją uwagę na PJD7383i, to jego nadzwyczajnie niska cena, przeciętna cena 1099 dolarów amerykańskich (w USA), również dostępny z edukacyjnym upustem, jest szczególnie wart zainteresowania.

Plusy

To jest interaktywne. Tak, jak w przypadku każdego interaktywnego projektora, jego interaktywność jest zarówno główną cechą, jak i jedynym powodem żeby kupić ten projektor. Jeżeli nie potrzebujesz interaktywności, możesz zaoszczędzić pieniądze i kupić równoważny model bez niej. Jeżeli jednak potrzebujesz interaktywności, to z pewnością możesz oszczędzić znaczną ilość gotówki w porównaniu z zakupem projektora i oddzielnie tablicy interaktywnej.

W pudełku z projektorem jest wszystko, czego potrzebujesz. Zgodnie z oczekiwaniami, PJD7383i ma interaktywny wskaźnik. Projektor powinien zadziałać z jakimś interaktywnym oprogramowaniem, ale, jeżeli go jeszcze nie posiadasz, masz program, który dostarcza ViewSonic - ViewDraw, który pozwoli ci podświetlić, narysować, napisać odręcznie i inaczej dodać adnotacje. Wskaźnik działa również jako mysz i nawet posiada lewy oraz prawy przyciski właściwe dla myszy i kółko przewijania (scroll). Kolejnym miłym zaskoczeniem jest fakt, że pilot do projektora również oferuje kontrolę myszy i wskaźnik laserowy, który się przydaje, kiedy nie używa się trybu interaktywnego.

Nie musisz kalibrować. Jedną z korzyści płynących z technologii interaktywnych TI w PJD7383i jest to, że nie ma potrzeby kalibracji. Kiedy projektor wyświetla obraz, to dodaje sieć niewidzialną dla ludzkiego oka, którą widzi wskaźnik, więc może powiedzieć rzutnikowi, gdzie wskazuje. Wyeliminowanie potrzeby skalibrowania czyni całą procedurę łatwiejszą. Jeżeli przechowujesz projektor na zapleczu pokoju, potrzebujesz przejść z pokoju do pokoju i wziąć projektor ze sobą, by zrobić prezentację, to może nadgonić kilka minut, a to będzie szczególnie miło przyjęte, jeżeli będziesz robić prezentację w biurze klienta.

Nie ma potrzeby dotykania ekranu. Technologia TI również daje PJD7383i jakieś inne korzyści. Ponieważ wskaźnik tylko musi widzieć ekran, a nie koniecznie go dotknąć, możesz użyć jakiejkolwiek powierzchni jako ekran, np. szorstkiej powierzchni, która mogłyby uszkodzić rysik wskaźnika, pomalowanej powierzchni, która mogłyby zostać uszkodzona przez rysik, jak też i ekran, który po prostu wisi bez żadnego usztywnienia i podparcia powierzchni.

Możliwość działania z dystansu pozwala również uniknąć rzucania cieni, gdyż można stać z boku ekranu, stanąć obok projektora zamiast między projektorem a ekranem. W klasie, możesz nawet przejść do biurka studenta nie przerywając sesji, albo przesunąć się w głąb sali.

W naszych testach wskaźnik zadziałał około 30 stóp (ok. 9 m) od ekranu. Pamiętać należy jednak, że im dalej są od ekranu, tym trudniej jest kontrolować, na co się wskazuje. Przekonałem się, że wydanie polecenia z więcej niż kilku metrów nie przynosi pożądanego efektu. Próba kliknięcia zazwyczaj wystarczyła, żeby przesunąć kursor poza to, w co starałem się kliknąć.

Krótki rzut. Dla projektora interaktywnego, krótki rzut (bliskie pole) jest w zasadzie koniecznością. Możliwość projektu dużego obrazu z niewielkiej odległości pozwala postawić projektor blisko ekranu bez ryzyka powstania cieni. ViewSonic podaje, że PJD7383i może uzyskać 50 calowy obraz z odległości 2 stóp (61 cm). Zmierzyliśmy, obraz o przekątnej 99 “(79″ szerokości) z 3,9 stopy (1,2 m), projektor jest wciąż na tyle blisko, aby umożliwić Ci stanie z boku i nie rezygnować z dobrej kontroli wskaźnika interaktywnego.

Dobra jakość obrazu. Jakość obrazu PJD7383i jest wystarczająco dobra dla użytku biznesowego lub zastosowania w edukacji. Kolor żółty miał trochę odcień musztardy, ale nie tak zauważalnie jako w jak występowało to we wcześniejszych generacjach projektorów DLP. Co więcej, generalnie, kolory ogólnie były prawidłowe, przyjemne dla wzroku i dobrze nasycone.

Projektor również dobrze wyświetla tekst, nawet przy wielkościach czcionki mniejszych niż najczęściej są używane przy prezentacjach. Czarny tekst na białym tle wyglądał dobrze nawet z najmniejszymi wielkościami, z którymi testujemy i mniej zwykle używany biały tekst na czarnym tle był łatwo czytelny na wszystkich z wyjątku dwóch najmniejszych wielkości. Rzutnik również dobrze sobie radził z ekranami, które mają skłonności do pokazania drgania piksela, z obrazami jakimi jest stopklatka, w przypadku połączenia cyfrowego.

Odpowiednio jasny. Zmierzyliśmy PJD7383i przy użyciu wbudowanych ustawień - najjaśniejsze daje 2272 ansi lumenów. To około 76% deklarowanej jasności 3000 i mieści się w typowym dla projektorów zakresie. Co ważniejsze, jest to wystarczająca jasność, by uzyskać odpowiednio duży, jasny obraz dla małych i średniej wielkości sal konferencyjnych lub sal z typowym oświetleniem z otoczenia.

To nie jest koniec, jeśli chodzi o jasność, żeby uzyskać najjaśniejszy obraz, tryb interaktywny musi być wyłączony. Po włączeniu, jasność spadła do 1504 lumenów. Trzeba zauważyć, że ludzki umysł rejestruje zmiany jasności trochę wolniej, niż zmiany w zmierzonej jasności, więc ten obraz ciemniejszy w ansi lumenach o jedną trzecią, wygląda tylko trochę mniej jasno do ludzkiego oka. Mimo to należy pamiętać, że gdy włączony jest tryb Eco, to jasność spada do 1147 ansi lumenów i jest na tyle niska, że może być konieczne przyciemnienie lub wyłączenie światła lub trzeba będzie zadowolić się nieco mniejszym, ale nadal zadowalająco dużym obrazem.

Dobre połączenia: projektor na tylnym panelu nie ma portu HDMI, ale oferuje wszystkie inne złącza, które z pewnością mogą być potrzebne, w tym dwa wejścia VGA dla komputerów lub źródeł component wideo, także composite wideo i S-Video, a także poprzez port VGA wyjście do monitora. Są też wejście audio stereo, dwa porty jack stereo dla sygnałów audio z komputera oraz dwa porty RCA dla dźwięku z urządzeń wideo. Ponadto projektor oferuje wejście jack dla bezpośredniego podłączenia mikrofonu i jedno wyjście stereo.

Można również wysłać do rzutnika dane poprzez sieć, używając złącza LAN, ponadto połączeniem WiFi (dodatkową zewnętrzną opcją WiFi poza zestawem fabrycznym). Można również wetknąć do portu USB pamięć zewnętrzną typu pendrive, by wyświetlić pliki w formatach JPG, BMP, TIF, PNG lub GIF. Drugi port USB pozwala połączyć się z komputerem, by wysłać obrazy lub użyć funkcji interaktywnych, a port RS232 pozwala sterować projektorem z poziomu komputera.

Dźwięk dużo lepszy niż w typowych projektorach. PJD7383i oferuje dużo lepszy dźwięk niż większość projektorów w swojej klasie wagi- do 3,5 kg. Pojedynczy głośnik 10-watowy jest zarówno wystarczająco mocny, aby nagłośnić małej i średniej wielkości salę konferencyjną lub pracownię lekcyjną, oferuje wystarczająco dźwięk wysokiej jakości, więc mogłem usłyszeć słowa w klipach wideo które znikły by w większości projektorów. Przy użyciu projektora w dużych salach lekcyjnych, musisz jednak użyć zewnętrznego systemu nagłośnienia.

Minusy

Utrzymanie jednolitej jasności od krawędzi do krawędzi może być wyzwaniem dla projektorów o krótkim rzucie i jest niewielki problem dla PJD7383i. Zmierzyliśmy jednolitość - wynik na poziomie 61%, z jasnością spadającą na krótkich odcinkach, różnica zauważalna była na dobrze oświetlonym, kolorowym ekranie i nadal dobrze widoczna nawet z ekranem z tekstem lub grafiką. Jednak różnice jasności były znikome, praktycznie do pominięcia. Niewielu ludzi, jeśli w ogóle, to uzna to zjawisko za poważny problem tego projektora.

„Średnia” jakość wideo. Jakość wyświetlanych filmów można uznać co najwyżej jako niezłą, jak na projektor. Zaobserwowaliśmy niewielki efekt posteryzacji na twarzach w niektórych scenach (ze zmieniającymi się nagle kolorami, kiedy powinny zmieniać się stopniowo) i utraty szczegółów w cieniach w innych, ale problemy te występowały tylko w specjalnych klipach testowych. Ogólnie jakość obrazu jest lepsza niż w niektórych projektorach multimedialnych, ale najlepiej używać tego projektora do wyświetlania krótkich filmów oraz w sytuacji, gdy wysoka jakość obrazu nie jest dla nas priorytetem.

Umiarkowanie widoczny efekt tęczy. Efekt tęczy występuje przy przejściu z jasnych obszarów na kolory: czerwony, zielony i niebieski, gdy wzrok adoptuje się lub obiekt porusza się szybko na ekranie, ale to zawsze potencjalne zagrożenie w projektorach z pojedynczym chipem DLP. PJD7383i pokazuje ten efekt rzadziej niż inne modele obecne, tak że nawet ci, którzy są wrażliwi na to, prawdopodobnie nie będą go uważać za uciążliwy przy wyświetlaniu danych z komputera danych. Przy obrazach wideo, występuje jednak na tyle często w ciemnych scenach, że niektórzy ludzie mogą to uznać za uciążliwe, nawet przy krótkich plikach.

Ograniczone 3D. Jak w większości projektorów 3D-ready, możliwości 3D w PJD7383i są ograniczone. Projektor nie będzie działać z odtwarzaczem Blu-ray, nie można używać trybu 3D oraz interaktywnego razem i trzeba tyle par okularów DLP-Link (które kosztują ponad 100 dolarów) ilu jest odbiorców. Wszystkie te ograniczenia są typowe, co oznacza, że, tak jak w przypadku konkurencji, możesz być w stanie lub nie kiedykolwiek rzeczywiście korzystać z pełni możliwości projektora 3D.

Wnioski

Jako jeden z coraz większej liczby projektorów interaktywnych w technologii TI, PJD7383i posiada wiele funkcji w nich występujących. Najważniejsze jest, że projektor nie wymaga kalibracji, co pozwala używać dosłownie każdej powierzchni jako tablicy oraz, że pozwala rzucać duży obraz z małej odległości. To, co sprawia, że PJD7383i wyróżnia się na tle konkurencji, to jednak przede wszystkim jego niezwykle niska cena.

Za 1099 dolarów, PJD7383i oferuje kompletne rozwiązanie interaktywne, co do niedawna było uznawane za nierealnie niską cenę. To samo w sobie jest więcej niż wystarczający powodem, aby umieć ten projektor na swojej krótkiej liście. Jeżeli jeszcze dodamy, że tak niska cena jest jeszcze bez żadnych specjalnych rabatów (które można uzyskać dodatkowo), to im bliżej przyjrzeć się nowemu interaktywnemu projektorowi Viewsonic, tym bardziej atrakcyjnie PJD7383i wygląda.”

Co prawda jeszcze dokładna cena projektora multimedialnego Viewsonic PJD 7383i nie jest znana, jednak z pewnością nie będzie to 1099 dolarów amerykańskich przeliczonych wprost po aktualnym kursie. Dotarliśmy do informacji, iż w Wielkiej Brytanii ten model kosztuje około 1100 funtów i można się spodziewać, że polska cena będzie do tej wartości zbliżona.

Brak komentarzy

Jeszcze nikt tego nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.