Menu

Najświeższe wpisy

Projektory

Warto odwiedzić

Na skróty

3M MP225a 3M MPro-150 3M Roku Streaming Projector Aaxa P1 AAXA P2 Jr. Aaxa P3 Aaxa P4X Ansilumen Brookstone HDMI pocket projector dlp link 3d ready General Imaging PJ205 Microvision ShowWX najlepsze pico projektory najlepsze projektory pico nowe projektory nowe projektory Panasonic nowy projektor okulary 3D OPTOMA Optoma PK201 Optoma PK301 Optoma PK320 projektor 3D projektor 3d-Ready projektor bliskiego pola projektor full HD projektor interaktywny projektor LED projektor WXGA projektor XGA projektory 3D projektory 3D-Ready projektory bliskiego pola projektory interaktywne projektory NEC projektory Panasonic Projektory PICO projektory Sanyo projektory Viewsonic projektor z HDMI ranking projektorów pico Samsung SP-H03 SVP PPP-03 Viewsonic 3D XGA

Linki

Pytanie brzmi: JAKIEGO PRODUCENTA WYBRAĆ?

Spośród dostępnej na rynku polskim oferty wideoprojektorów, wybór wydaje się trudny. Jednak, zwrócić należy uwagę, iż pierwszą rzeczą, jaką należy dokonać przy doborze projektora jest przede wszystkim określenie głównych priorytetów, którymi będziemy się kierować przy wyborze konkretnego urządzenia. Nie chodzi tu tylko o określenie parametrów eksploatacyjnych urządzenia takich jak jasność i rozdzielczość. Obecnie na rynku jest wiele bardzo podobnych, bądź wręcz bliźniaczych urządzeń, które po dokładniejszym przyjrzeniu się, jednak znacznie się od siebie różnią. Należy określić, czy zależy nam tylko i wyłącznie na najniższej cenie, czy też wolimy mniej lub więcej dopłacić i mieć urządzenie, które będzie przede wszystkim trwałe, będzie posiadało  możliwość serwisowania na terenie naszego kraju (nie wszyscy producenci o tym informują), czy też będzie posiadało rzeczywiste parametry zgodne z tym, co producent podaje w karcie katalogowej.

Większość tanich marek ma parametry określone w taki sposób, iż np. podana  jasność jest rzeczywistą dla pierwszych 200-300 godzin pracy urządzenia, a następnie dramatycznie spada nawet o 30-50%. W urządzeniach bardziej uznanych marek, jak np. SHARP czy SANYO, parametry określane są w realny sposób i gwarantowane przez cały okres użytkowania urządzenia (w tym przypadku żywotności lampy). Faktem jest, iż taka „gwarancja” trochę kosztuje, ale przed zakupem projektora multimedialnego warto to wziąć pod rozwagę.

Kolejnym parametrem może być np. żywotność bądź też długość okresu gwarancji lampy. Tanie marki oferują np. żywotność 4000 czy nawet 5000 godzin, ale małymi literkami należy doczytać,  iż tylko i wyłącznie przy używaniu projektora w ściśle określonych warunkach, co sprawia, że realnie mało które urządzenie producentów sprzętu komputerowego jest zdolne przepracować okres podany w karcie katalogowej. Kolejną sprawą ważną dla użytkownika powinien być serwis. Większość marek wideoprojektorów posiada jeden punkt serwisowy w Polsce, a niektóre tylko punkt przekazywania urządzeń (a sam proces serwisowania odbywa się poza granicami Polski). Jest to sprawa o tyle istotna, iż w przypadku awarii rzutnika (szczególnie w okresie gwarancji), ważną sprawą dla właściciela sprzętu jest realny czas naprawy. Polskie prawo zakłada w tym zakresie okres do 14 dni, jednak wielu producentów na swoich drukach gwarancyjnych zamieszcza informację, iż termin ten może ulec wydłużeniu w przypadku konieczności sprowadzenia części z zagranicy (często bez podania granicy czasowej, po której użytkownik może odstąpić od umowy zakupu). Znane są ekstemalne przypadki, iż projektory były wysyłane np. do Niemiec i naprawiane przez 6 miesięcy, a wkrótce po takiej „naprawie” ta sama usterka pojawiała się ponownie. W tym okresie użytkownik nie miał zapewnionego od producenta urządzenia zastępczego, co w przypadku np. hotelu, w którym projektor pracuje na sali konferencyjnej – jest sprawą dość uciążliwą (trzeba wypożyczać sprzęt wizyjny) i wiąże się dla użytkownika z dodatkowymi kosztami.

Warto więc przy wyborze projektora zapytać, czy w naszym mieście jest autoryzowany serwis, bądź też, gdzie taki serwis jest najbliżej naszej miejscowości. Dlatego w ocenie profesjonalistów ten aspekt wyboru producenta sprzętu, jakim są projektory multimedialne jest niezwykle istotny i takim powinien być szczególnie dla użytkownika zarówno sektora edukacyjnego, jak i biznesowego. Bardzo często zdarza się, iż sprzedawcy usiłują „wcisnąć” nam produkt, który np. bardzo długo był „niesprzedawalny” i przy okazji chcą jeszcze na tym nieźle zarobić. Mówią nam o tym jednym, konkretnym modelu jakiegoś producenta, wychwalają go, a po dokładniejszym przyjrzeniu się i np. sprawdzeniu ceny lampy – okazuje się, że kosztuje ona ponad połowę ceny nowego sprzętu. W takim przypadku warto się zastanowić nad takim zakupem, gdyż po np. okresie jednego roku używania rzutnika, cena lampy będzie przewyższać jego wartość. Istotną sprawą jest również wybór konkretnego sprzedawcy. Wiadomo, iż sklep internetowy, który praktycznie przerzuca tylko pudełka, nie zapewni nam urządzenia zastępczego na okres naprawy. Natomiast firmy, które specjalizują się w sprzedaży urządzeń branży audiowizualnej, wydać nam mogą taki sprzęt zastępczy bezpłatnie nawet po upływie gwarancji. Ponadto fachowcy mogą nam pomóc w doborze odpowiedniego do naszych wymagań urządzenia projekcyjnego, bez zbędnych „wodotrysków”, których i tak nie będziemy używać.

Podsumowując: wybór, czy kupić projektor BENQ albo ACER, czy np. SHARP, OPTOMA bądź Panasonic oraz, czy zakupu dokonać w najtańszym sklepie internetowym, czy w konkretnej firmie, gdzie będziemy mogli zobaczyć i porównać kilka podobnych urządzeń powinien być przemyślaną decyzją kupującego.

Komentarze: 2

  1. [...] artykułu na ansilumen.pl Tagi: dlp, okulary dlp, projekcja, projektor 3d, projektor trójwymiarowy, projektory 3d Ten [...]

    Pingback od 3D-Ready – pierwszy polski blog o technologii 3D » Blog Archive » Zakup projektora – czy marka jest ważna? — 06/03/2012 @ 15:07

  2. 3christine…

    Trackback od 1consists — 13/01/2022 @ 03:14

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.