Menu

Najświeższe wpisy

Projektory

Warto odwiedzić

Na skróty

3M MP225a 3M MPro-150 3M Roku Streaming Projector Aaxa P1 AAXA P2 Jr. Aaxa P3 Aaxa P4X Ansilumen Brookstone HDMI pocket projector dlp link 3d ready General Imaging PJ205 Microvision ShowWX najlepsze pico projektory najlepsze projektory pico nowe projektory nowe projektory Panasonic nowy projektor okulary 3D OPTOMA Optoma PK201 Optoma PK301 Optoma PK320 projektor 3D projektor 3d-Ready projektor bliskiego pola projektor full HD projektor interaktywny projektor LED projektor WXGA projektor XGA projektory 3D projektory 3D-Ready projektory bliskiego pola projektory interaktywne projektory NEC projektory Panasonic Projektory PICO projektory Sanyo projektory Viewsonic projektor z HDMI ranking projektorów pico Samsung SP-H03 SVP PPP-03 Viewsonic 3D XGA

Linki

Nowości OPTOMY

08 of wrzesień 2010

W okresie wakacyjnym pojawiły się na rynku nowe projektory OPTOMY. Poniżej przedstawiamy krótki wywiad z Piotrem Wierzbickim, Sales Managerem Poland Optoma Europe, odpowiadającym z ramienia producenta za sprzedaż projektorów OPTOMA w Polsce.

Piotr Wierzbicki
Piotr Wierzbicki

Ansilumen: W ostatnim okresie wiele dzieje się na rynku projektorów multimedialnych, w tym również na polskim rynku. Wchodzą nowe funkcje projektorów, zmieniają się modele, każdy z producentów chce zaskoczyć klientów czymś wyjątkowym, żeby zachęcić do kupna sprzętu jego właśnie produkcji. Jak to wygląda obecnie w Optomie?

Piotr Wierzbicki: Wiele się zmienia na rynku projektorów, ostatnio również w naszej ofercie pojawiło się kilka nowości wartych przedstawienia. Dwa modele instalacyjne, dwa dość jasne projektory full HD i najnowszy projektor z serii Pico, który jest już bardziej projektorem biznesowym niż gadżetem.

A.: No właśnie. Projektory kategorii PICO, (nota bene nazwa pochodzi chyba właśnie od waszego PICO) były i są uważane przez większość klientów branży av raczej za gadżety. Ani to nie ma jasności takiej, żeby można było wyświetlić duży obraz np. 2,4×1,8m, rozdzielczość też słaba - maksymalnie VGA. To nie uprawnia do nazywania tego typu urządzeń projektorami?

P.W.: Dlatego jest to osobna kategoria projektorów pico, czy projektorów kieszonkowych. Rynek w tym segmencie będzie się bardzo dynamicznie rozwijał, szybciej niż dotychczasowy rynek „standardowych” projektorów. Urządzenia te będą zyskiwać na funkcjonalności, czego doskonałym przykładem może być nasze „najmłodsze dziecko”, czyli Pico PK301. Ten kieszonkowy projektor to bardzo przydatne narzędzie biznesowe oraz świetne urządzenie do mobilnej rozrywki. Jaśniejszy od Pico PK102 i odrobinę większy, choć waga i tak minimalna - 250g. Ma wyższą rozdzielczość - WVGA, ma slot na karty microSD (do 32 GB). Może być zasilany z baterii lub zasilacza. Przekątna do uzyskania do 3m. Oczywiście wbudowany player odtwarza większość najpopularniejszych formatów filmów, zdjęć, czyta PowerPoint’a (po konwersji do jpg). Ma wejścia mini HDMI, VGA, Composite video, component, USB, podłączymy więc laptopy, notebooki, smart fony, iPody/iPhony, telefony komórkowe, cyfrowe kamery, przenośne konsole. Wiadomo, że klienta również trzeba edukować, jak tego urządzenia używać i do czego ono służy, bo nie można oczekiwać od projektora wielkości telefonu parametrów normalnej „biznesówki”.

A: Sporo tego wszystkiego, jak na tak małe urządzenie.

P.W.: Bardzo mocno monitorujemy rynek i odpowiadamy szybko na jego potrzeby. Dzięki temu, że PK 301 ma tak dużo możliwości, może być ciekawą alternatywą dla np. przedstawicieli handlowych, którzy zawsze mają ze sobą laptopa, a projektor standardowej wielkości to dla nich jeszcze jedna torba do dźwigania. Pico z powodzeniem wystarczy na potrzeby kameralnej prezentacji dla kilku osób. Jak już wspomniałem, rynek w tym segmencie będzie się bardzo szybko rozwijał i chcemy, żeby Optoma miała w tym segmencie znaczący udział.

A: A co w segmencie projektorów instalacyjnych?

P.W.: Z projektorów instalacyjnych pokazały się dwa modele i niebawem pojawi się trzeci. Pierwszy to EX779 - uniwersalna, kompaktowa maszyna XGA z jasnością 4500 ANSI lumenów, DC3 na pokładzie, pełna gama wejść łącznie z HDMI, DVI-D, podwójnym VGA, oczywiście sterowanie przez RS232 i sieć, sterowanie ekranem elektrycznym. Obsługa 3D (z PC, głównie do edukacji i modelowania przestrzennego). Drugi model to - EX785 i jego odmiany z obiektywem krótkiego (EX785 SL) i długiego rzutu (EX785 LL) to najmocniejsze w tym momencie nasze maszyny. 5000 ANSI lumenów, manualny lens shift, wszystkie potrzebne wejścia, HDMI, DVI-D, 5BNC, 2x VGA, component, 5-wejściowy switch audio, sterowanie przez sieć i RS232, również obsługa 3D. Wkrótce także premiera modelu EW775 – parametry zbliżone do pierwszego wspomnianego tu modelu instalacyjnego lecz rozdzielczość WXGA. Oprócz tego prężnie rozwijamy również kategorię projektorów krótkiego rzutu. W tym momencie dużą popularnością cieszy się EX525ST, na przełomie października/listopada dostępna będzie nowa gama 4 projektorów short throw: EX610ST, EX605ST, EW610ST, EW605ST. Zbliżone nazwy i same modele również dość podobne. 3000 ANSI lumenów, kontrast 3000:1 dzięki DarkiChip3. Modele EX – to XGA, EW – jak nie trudno rozszyfrować WXGA. Modele EX610ST i EW610ST są lepiej wyposażone, posiadają HDMI, sterowanie przez sieć, trigger 12V itp., a EX605ST, EW605ST to uboższe wersje dla rozwiązań bardziej budżetowych, posiadające standardowe najpotrzebniejsze wejścia.

Optoma EX779

A.: Czyli staracie się konkurować z liderami rynku: Epson, Sanyo, Hitachi, Nec?

P.W.: Jesteśmy liderem. Biorąc pod uwagę mocniejsze projektory czyli te z jasnością od 3500 do 10000 i więcej ANSI lumenów, w najpopularniejszej podkategorii 3500-4999 ANSI lumenów, do której należy 80% instalacji w regionie EMEA, jesteśmy numerem 1 z ponad 13% udziałem w rynku. I cały czas rozwijamy produkty w tym segmencie, oferując jedne z najlepszych na rynku współczynników: funkcjonalność, niezawodność, jakość do ceny.

A:: Ostatnio coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem projektora do domu, żeby oglądać na nim filmy. Co w kategorii kina domowego Optoma ma obecnie ciekawego?

P.W.: Cały czas dostępne są bestsellery full HD czyli HD20 i HD200X. Parametrami, jakością obrazu i ceną nie mają sobie równych. Nie ulegną zmianie również sprawdzone modele wyższe HD82 i HD86. Z segmentu 720p, który bardzo dynamicznie wzrósł w Q2 będzie odświeżenie modelu HD67 – zmiana na HD67N, czyli model kompatybilny w pełni z systemem 3D NVidii. Projektor 720p do kina domowego i gier 3D mówiąc krótko. Drugim modelem, który zostaje, jest HD600X – podstawowa maszyna z tej kategorii.

A.: A wspomniane nowe model Full HD?

P.W.: Dwa nowe projektory full HD to maszyny biznesowe. EH1020 - bardzo fajny model, 3000 ANSI, w obudowie desktopów jak EX762, czy EX615. Jeśli potrzeba niedrogiego, niezawodnego, jasnego i przenośnego projektora full HD to jest to doskonały wybór. Powinny nim być zainteresowane biura projektów, agencje reklamowe, świetnie nadaje się do rozwiązań Digital Signage, dla wojska, pracowni kartograficznych czy pracowni rentgenowskich itp. czyli wszędzie tam, gdzie duża ilość detali musi iść w parze z jasnym, czytelnym obrazem. Drugim godnym polecenia urządzeniem do tego typu zastosowań jest EH1060 - długo oczekiwany następca znanego i cenionego EP1080. Wysoka rozdzielczość i 3500 ANSI lumenów a do tego mnóstwo potrzebnych wejść 2x HDMI, VGA, Component, sterowanie przez RS232 i RJ45 i złącze 12V do sterowania ekranami elektrycznymi. Naprawdę ładnie świeci. Generalnie polecam przyjrzeć się bliżej wszystkim modelom, bo warto.

Ansilumen: Dziękujemy za rozmowę.

Piotr Wierzbicki: Dziękuję również.

Komentarze: 2

  1. [...] Optoma PK301 (364 [...]

    Pingback od Najlepiej sprzedające się projektory pico | Ansilumen — 20/03/2011 @ 16:28

  2. [...] zachowania prekursorów branży i jej największych udziałowców na rynku, np. 3M, Aiptek i Optoma, teraz naciskającym na odpowiednie “kategorie”, mówi Coggshall. “Są to produkty z [...]

    Pingback od Rok 2010 był świetny dla projektorów kieszonkowych i Pico | Ansilumen — 25/01/2012 @ 01:15

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.